Hlas pro římského krále
Je tomu již rok, co jsem byl osloven produkcí České televize na zhotovení korouhví pro připravovaný film Hlas pro římského krále. Chvilku jsme se domlouvali o provedení a nakonec to klaplo.
Hlas pro římského krále (2016) je český televizní film režiséra Václava Křístka, který pojednává o životě Karla IV. od jeho dětství až po korunovaci římským císařem v roce 1355 a který byl natočen a odvysílán u příležitosti 700. výročí narození panovníka.
Korouhve pro film
Ratiště kourouhví mělo být delší, než standardně vyrábíme a než dokáži v běžném prodeji koupit. A tak došlo k nastavování a prodlužování. Korouhve museli být pevné, aby při jízdě na koni odpor větru v praporu žerď nezlomil. Přeci jen nebyla kompaktní. Nakonec se nám podařilo prodloužení tyčí spojit tak, že to snad budu využívat i pro své potřeby. Spoj jsme zamaskovali, zakytovali a natřeli pruhováním. Nikdo nic nepozná.
Požadavky produkce – opotřebení
Když byli tyče hotové, nelíbilo se produkci, že jsou dokonale souměrné a hladké. S těžkým srdcem jsem do nich dělal hoblíkem zářezy, vrypy a plošky. Museli být nerovnoměrné a hrbolaté. Nakonec to ve filmu není vůbec vidět. No co, přání zákazníka je nám svaté.
Praporce
Kovář Filip Lískovec pro nás připravil kovové pruty nesoucí praporce. Museli projít přesným otvorem a způsobem kramle je zatlouci zpět do žerdě. Proti vysmeknutí byli převlečeny kovovými prstenci.
Barvení byla kapitola sama o sobě. Trojnásobné pruhování, stejně široké a hlavně ne příliš dokonalé… to nám dalo docela zabrat. Ale moje paní si s tím nakonec poradila. Dokonale nový a čistý nátěr bylo potřeba umazat. V tom nám pomohla keramická hlína. Teprve pak byl výsledek dokonalý.
Výroba a nasazení křížů, korunky a hrotů, to již byla pro nás maličkost. Kdo zná naši práci ví, že toto opravdu umíme.
Je milé sledovat historický film a vidět v něm svoji práci. Snad mi v budoucnu osud ještě nějakou spolupráci přihraje. A Vám přeji pěkné sledování filmu. Až jej budou opět reprízovat, vzpomeňte si na nás.