Nejlepší rytíři zapálí šípem slaměný hrad

Borovany - V Borovanech se již tuto sobotu uskuteční velká Bitva o Slamburk

Bitva o Slamburk, Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Bitva o Slamburk v roce 2011.Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Kratochvilné hry, kolbiště, dobývání hradu, pasování rytířů a boj o poklad čekají již tuto sobotu na malé dobrodruhy v Borovanech. U Nového rybníka se totiž uskuteční Bitva o Slamburk. Akce je inspirovaná příběhem dělení růží vítkoveckých rodů a jejím středobodem bude hrad postavený z balíků slámy.

Návštěvníci se mohou na místě scházet již dopoledne. V 10 hodin začíná nábor rytířů do vítkoveckých rodů, tedy mezi Pány z Krumlova, z Hradce, z Landštejna, z Ústí a z Rožmberka. Každý účastník si na místě vyrobí zbroj a kostým, rádci také předvedou základy šermu. „Ve 13 hodin se průvod družin vydá k hradu Slamburk, kde je přivítá praotec Vítek. Vzápětí začnou kratochvilné hry a soutěže. Rod, jehož členové v nich budou nejúspěšnější, nakonec získá slamburkský poklad," uvedl za organizátory Jiří Havlis.

Lidé si vyzkouší například střelbu z trebuchetu, kuše nebo luku, otevřené bude také malé šermoviště a samozřejmě i samotný Slamburk. Zájemci mohou navštívit u řemeslnou tržnici s tvůrčími dílnami a sledovat loutkovou pohádku nebo profesionální šermířské vystoupení. Slamburský tambor vybubnuje vždy ve všech částech areálu aktuální program.

Vrcholem akce bude od 17 hodin dobývání slaměné pevnosti. V 18.30 hodin se pak mohou vybraní členové vítkoveckých družin pokusit zapálit šípem menší Sokolí hrádek. „Právo na to budou mít ti nejlepší, kteří během dne v lukostřelbě přestřelí stanovenou metu," vysvětlil Jiří Havlis. Pokud hrad skutečně začne hořet, celý program zakončí dobrovolní hasiči s ukázkovým požárním útokem.

Vstupné na akci činí 50 korun, děti do výše meče jej mají zdarma. Na místě bude také možné zakoupit si občerstvení a výrobky na tržnici.

Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/nejlepsi-rytiri-zapali-sipem-slameny-hrad-20120822.html